Titulní obrázek


Americké automobilky musí snížit spotřebu novým vozům

Závislost na ropě se v dnešní době stále zvětšuje. Ve Spojených státech amerických nyní přišli na způsob, jak snížit závislost na ropě, a rovněž minimalizovat emise. Tamější vláda totiž přikázala automobilkách, jak velkou spotřebu musí mít nové vozy.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Američan, který si koupí nové auto v letech 2017 až 2025, bude muset mít normovanou spotřebu v přepočtu 4,35 litru na 100 km. Určují to nově schválené normy označované jako "CAFE Standard".

Ovšem americká vláda si už asi neuvědomuje, jak moc to zavařila některým automobilkám. Vozy Chevrolet Corvette, Dodge Viper, ale třeba také takový Ford F-150, Dodge Ram dost hýbou ekonomikou, protože si je lidé kupují, navíc vozí zboží, suroviny i práci. Nyní musí automobilky srazit za pět let spotřebu těchto aut přibližně dvakrát až třikrát.

Podle úředníků, kteří skvělé řešení vymysleli, se ušetří obyvatelům 1700 miliard dolarů za palivo (ne každému, ale celkem). Prý je to stejné, jako by galon benzínu (3,8 litru) zlevnil o jeden dolar (20 korun). Ovšem američtí úředníci by si měli také uvědomit, že spotřeba v první řadě závisí na způsobu a stylu jízdy.