Titulní obrázek


Registr vozidel - průšvih vedle průšvihu

Již od letních měsíců nás značně trápí nepřipravený centrální registr vozidel. Přišlo se na další průšvih. Strážníci nemohou potrestat motoristu, který překročil rychlost z kamerového záznamu. Díky velkým chybám se v registru nedá dohledat konkrétní řidič, který rychlost přerušil. Vedení strany LIDEM proto svého ministra vyzvalo k rezignaci.

I když řidič překročí rychlost, pokutu nezaplatí. Kvůli nefungujícímu registru aut totiž městští strážníci nedokážou jednoduše zjistit, komu vůz patří, případně z fotografie usvědčit viníka. A trvá to už pět měsíců - od června - kdy ministr dopravy Pavel Dobeš nový registr spustil. Navzdory tomu, že systém evidentně nebyl připraven.

"Do kamerového systému, který přiměl řidiče striktně dodržovat bezpečnost silničního provozu, se investovaly ohromné částky a teď jsou nám jeho údaje k ničemu," stěžuje si šéf pražských strážníků Ludvík Klema. Potíž je v tom, že registr silničních vozidel není dodnes propojen s evidencí obyvatel i právnických osob. Bez toho je takřka nad lidské síly najít pachatele přestupku.

V úterý večer vyzvalo vedení strany LIDEM Dobeše k rezignaci.

Registr ani nedokáže přiřadit k řidiči spolehlivou adresu, chybějí například i data narození. Tyto údaje se pak musí zdlouhavě hledat a ověřovat jinde. Většina "pirátů" tak unikne trestu.

Ministerstvo dopravy dokola tvrdí, že registr vylepší. Za pět měsíců to však nedokázalo.