Titulní obrázek


V příštím roce se možná objeví nová generace modelu Chevrolet Corvette

Již nějaký čas se v médií objevovaly spekulace o nové generaci modelu Chevrolet Corvette. Prozatím společnost naznačila, že by to mohlo být v příštím roce. Aktuální model se prodává již od roku 2006. Automobilka také připomenula, že to určitě bude vůz lehké váhy.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Hmotnost aktuální Corvetty Z06 je 1 451 kilogramů a motor disponuje 377 kW. Corvette Z06 má sedmilitrový motor a na stovku dokáže vystřelit za 3,8 sekundy. Corvette je oproti těžším konkurentům navíc levné auto. V USA se model Z06 prodává v přepočtu za 1,5 milionu korun.

Celá modelová řada nejrychlejších chevroletů se pyšní lehkou stavbou již už od roku 1953, kdy vyjel první model Corvette s kompozitní karosérii. Původně čistě sklolaminátovou, od konce šedesátých let pak z materiálu SMC. V jeho případě se zvýšil podíl vláken na úkor pryskyřice a formování probíhá pod vysokým tlakem. SMC kompozit je pevnější a lépe se opracovává, takže je karoserie hladší a lépe se lakuje.

Top model ZR1 a otevřený model 427 využívají na některých panelech karoserie i karbonové panely. Ty jsou ještě lehčí a pevnější než SMC kompozit. Výrobce si ale pohrál i se šasi, které je u všech modelů hliníkové a ze stejného materiálu je i blok osmiválcového motoru. Jen na šasi ušetřili konstruktéři použitím hliníku třetinu hmotnosti.

Samotný počet kilowattů prý není jediným měřítkem výkonu. Neméně důležitá je lehká stavba, a to se u corvett vždy dařilo plnit. Dnes to je jeden z nejlehčích sporťáků na trhu, navíc s docela rozumnou cenovkou. Základní model stojí v USA v přepočtu milion korun, top verze ZR1 s výkonem 475 kW pak v přepočtu 2,6 milionu korun. Na další generaci corvetty si budeme muset počkat minimálně do příštího roku.