Titulní obrázek


Další vadný registr má problémy

Nový registr řidičů měl fungovat od dnešního dne. Ovšem, extrémně dlouhá odezva systému, tyto plány zhatila. Novou verzi tedy musí zastoupit ta starší, se kterou nebyly žádné problémy.

Spuštění nové verze registru řidičů, původně plánované na pondělí, se odkládá. Víkendové testy napojení na centrální registry nedopadly tak, jak si ministerstvo dopravy představovalo.

Současnými zátěžovými testy se úřad snaží vyhnout podobné situaci, která nastala vloni v prosinci, kdy se na základní registry připojil centrální registr vozidel. Tehdy systém za plného provozu zkolaboval a byl několik hodin mimo provoz. Potíže nového systému souvisí s délkou odezvy, která vzniká po zadání dotazu do centrálních registrů.

Délka odezvy byla problémem i u registru vozidel. Kromě rychlosti systému si u této aplikace ale registrační úředníci stěžovali i na neúnosnou míru faktických chyb v databázi, které bylo nutné ručně opravovat. Stěžovali si zejména na nesoulad v datech první registrace vozidel, zaznamenaná barva vozu mnohdy neodpovídala skutečnosti a údajům uvedeným v technickém průkazu a častokrát byli dokonce špatně uvedeni majitelé vozidla.

Ministerstvo dopravy nyní novou verzi systému odstaví a bude používat starou, u které za šest let provozu nastal jediný krátkodobý výpadek. Zároveň ale budou na nové verzi pracovat technici.

Pokud se jim podaří zkrátit odezvu na únosnou míru, pod hranici dvaceti vteřin, může být nová verze systému spuštěná v ostrém provozu. Prvním termínem, který připadá v úvahu, je příští čtvrtek večer, protože v pátek jsou obecně zátěžové požadavky na systém nižší.