Titulní obrázek


Registr vozidel se opravdu vyvedl

S chybějícími údaji v registru vozidel by si měl poradit Informační systém základních registrů. Následně by se měly zrychlit i jeho funkce.

Připojení na základní registry proběhlo 12. prosince večer. Úředníci je tedy již používají. Základní registry obsahují údaje o obyvatelstvu, firmách a adresách. 

Náměstek ministra vnitra Miroslav Drobný uvedl, že problémy v souvislosti s připojením mohou nastat. Kolaps jako v případě spuštění centrálního registru vozidel však neočekával. Proběhly jen drobné chyby a menší výpadky. Ovšem i nadále je pomalý.

Ministerstvo kromě toho představilo i řadu změn, které by měly zrychlit chod registru vozidel, a to až o 40 %. Výkon systému se neustále zvyšuje, do konce listopadu už bylo provedeno více než 1 750 000 transakcí.

Ministerstvo dopravy spustilo centrální registr vozidel na začátku července. Systém však prakticky ihned zkolaboval. Některé údaje v něm chyběly zcela, jiné byly špatně zadané. Jak z úřadů zaznívá, chyby se vyskytují doteď, vadí jim i pomalost celého systému.

ATS-Telcom podle smluv, které ministerstvo zveřejnilo, za provoz centrálního registru inkasuje 13 milionů měsíčně. Za čtyři roky, na které byla smlouva podepsána, tak ze státní kasy dostane skoro půl miliardy.

Kvůli problémům s registrem se na ministerstvo obrátilo téměř 150 lidí s žádostí o odškodnění. Dohromady požadují přes čtyři miliony korun.